کتاب دفترچه‌ی بازی استارتاپ

«یکی از اولین سؤال‌های ما از شرکت‌های وای‌سی این است که در حال ساخت چه‌چیزی هستند و چرا.

ما به‌دنبال پاسخ‌های کوتاه و مختصر هستیم که هم برای ارزیابی شما به‌عنوان بنیان‌گذار و همینطور برای ارزیابی خود ایده از آن‌ها استفاده می‌کنیم. مهم است که شما به‌عنوان بنیان‌گذار توانایی فکرکردن و ارتباط شفاف را داشته باشید. شما به این ویژگی برای استخدام، جذب سرمایه، فروش و… نیاز دارید. به‌صورت کلی، ایده‌ها برای فراگیرشدن باید واضح باشند و ایده‌های پیچیده تقریباً همیشه نشانۀ افکار نامرتب یا مشکلی من‌درآوردی هستند. اگر حداقل چند نفر هنگام شنیدن یک ایده هیجان‌زده نشوند، نشانۀ بدی است.»

قسمتی از کتاب
این کتاب مختص کسانی است که تازه وارد دنیای استارتاپ‌ها شده‌اند و به چگونگی شروع یک استارتاپ می‌پردازد. هدف شما به عنوان یک استارتاپ ساختن چیزی است که کاربران عاشقش باشند. در مرحله‌ بعد باید راهی پیدا کنید تا کاربران بیش‌تری از محصول شما استفاده کنند. بگذارید همین اول ماجرا واقعیتی را درمورد شروع هر استارتاپی بگویم: کار فوق‌العاده سختی است. برای داشتن یک استارتاپ موفق، شما نیازمند ایده‌ عالی (با بازار خوب)، تیم عالی، محصول عالی و اجرای عالی هستید.

نویسنده کتاب

سم آلتمن

سَـم آلتمن، کارآفرین، سرمایه‌گذار، برنامه‌نویس و بلاگر است. او از سال ۲۰۱۴ به مدت پنج سال مدیر وای‌کامبینیتور بود. وای‌کامبینیتور مجموعه‌ای در ایالات متحده آمریکا است که برای اولین بار مدل شتاب‌دهندگی را ابداع و آزمایش کردند. با توجه به عملکرد خوب این مدل، مجموعه‌های بسیاری در سراسر دنیا با الگو برداری از وای‌کامبینیتور، شتاب‌دهنده‌های جدیدی را ایجاد کردند. سم آلتمن در مورد این کتاب می‌نویسد: «بخش بزرگی از کار ما در وای‌کامبینیتور، مشاوره‌دادن به استارتاپ‌ها است. با اینکه مشاورۀ یک‌به‌یک به استارتاپ‌ها از واجبات است، با این‌ حال فکر کردیم که اگر بتوانیم عصارۀ بخش‌های قابل‌تعمیم این مشاوره‌ها را تبدیل به یک کتابچه برای شرکت‌های وای کامبینِیتور بکنیم، باعث رشد وای‌سی خواهد شد. بعد فکر کردیم که چرا این کتابچه را به‌صورت عمومی با همه به اشتراک نگذاریم!»

ترجمه رسمی با اجازه از نویسنده و ناشر کتاب

این کتاب با مجوز رسمی و انحصاری از ناشر اصلی کتاب و با رعایت حقوق مادی و معنونی نویسنده اصلی کتاب منتشر می‌شود. ترجمه کتاب با همکاری مستقیم نویسندهٔ کتاب و با تائید او انجام شده است.